Duyurular

Erişim problemi hakkında
Thursday, December 26, 2019

Değerli müşterimiz ,

26 Aralık tarihinde yaşanan problem nedeniyle veri merkezimizde bulunan sunuculara ve servislere erişimlerde aksaklık yaşandı . Öncelikle yaşanan problemden ötürü özür dileriz. Bu süreç ile ilgili yaşanan problem ve detayları aşağıdaki gibidir .

1 - Teknik ekiplerimiz , Saat 15.45’te veri merkezinde ana anahtarlama görevini yerine getiren ( Switch ) yedekli cihazımızın bazı portlarının döngü ( Loop )  olma ihtimaline karşılık BDPU koruması ile otomatik olarak kapatıldığını tespit ettiler . Bu saate bu problemden %5 ‘ilk bir müşteri kesimimiz etkilendi . 

2- BDPU mesajlarının kaynağını araştırarak probleme neden olma olasılığı olan tüm portları manual olarak teknik ekiplerimiz kontrol ettiler . 

3- Saat 16.15 ‘te anahtarlama yapan yedekli cihazımızın üzerinde yine BDPU ile ilgili hata mesajları aldık . Hata mesajlarını daha iyi ayıklayabilmek için yedekli cihazlardan bir tanesini bakım moduna alarak problemi daha iyi anlamaya çalıştık . Bu noktada cihazlardan erişimin bir tanesinin tamamen kesilmesi nedeniyle problemden %50 ‘ilk bir müşteri kesimimiz etkilendi . 

4- Saat 16.35 ‘te bakım moduna aldığımız anahtarlama cihazında gördüğümüz hata mesajını analiz ederek problemin nedeni olduğunu düşündüğümüz tanımlamaları 2 cihaz üzerinden de gerçekleştirerek , Saat 16.45 ‘te erişimi tekrar olması gerektiği haline getirdik . 

Bu noktadan sonra problemin bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alıp , sizleri tekrar bu konu ile ilgili bilgilendireceğiz. 

Bu çerçeve de yaşanan aksaklıktan tekrar özür diler , gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz .

##

Dear Customers,

Because of a problem happened December 26th there has been a hitch regarding the connections of the Servers located in our Data Center. First of all, we would like to apoligise for this situation. Details regarding the problem and how it has been handled are stated below;

1 - Our Tech team has detected some ports have been marked to be have possibly gone into a loop on our Redundant device ( Switch ) that has been assigned the role of the Master Switching in our Data Center and because of this possibility, BDPU protection has automatically activated and these ports have been automatically disabled by this process around 03:45 PM (GMT +3).

Around %5 of our customer have been affected by this problem.

2 - Source of the BDPU messages has been investigated thoroughly and every port that might be the source of the problem has been checked manually by our Tech team.

3 - We have encountered BDPU related error messages on our redundant device which as been working on switching at 04:15 PM (GMT +3). In order to debug and understand these error messages we have switched the redundant device to Maintenance Mode and tried to understand the problem better. At this stage, because one of the devices went offline around %50 of our customers have been affected by this problem.

4 - We have debugged the error messages that has been analyzed from the device that has been switched to maintenance mode around 04:35 PM (GMT +3) and inputted necessary countermeasures for the problem which we have thought causes this regarding to our debugging process and activated both devices to the a state how they should behave around 04:45 PM (GMT +3)

From this on, we will take any necessary precautions so this kind of problem will not occur in the future, and inform you again.

And again, We apoligise for any inconvenience this problem has caused and thank you for your kind understanding.

<< Önceki Sayfa